415
71239

SPEGEL av Johan Martin Berg (glasmästare och spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837). Empire.

4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Hammer price
5 000 SEK

Förgylld och bronserad. Rundat krön. Ramverk med reliefdekor av druvklasar och ansikten. Hallstämplad med etikett 1820. Höjd 167, bredd 72 cm.

Senare glas och bakstycke. Omarbetad med tillsatta glaspartier i ramen, smärre skador.