368
122127

BORD. Sverige, 1700-tal.

Ek och ekfaner. Rektangulär skiva. Svängda ben. Längd 94, bredd 63, höjd 76 cm.

Torksprickor, fanerskador.

Droit de suite: No
Estimate:

5 000 - 6 000 SEK

470 - 564 EUR

449 - 539 USD

Hammer price:
Unsold
Saleroom notice

Enligt uppgift tidigare på Vegeholms slott, Skåne.

Provenance

Enligt uppgift Isak Cedercrantz (1689-1754). Därefter i arv. Ludvika herrgård. Enligt uppgift tidigare på Vegeholms slott, Skåne.

Literature

Se bifogat.