456
139971

KAFFEKANNA, tenn. Per Johan Mattsson, Mariestad 1835.

1 200 - 1 500 SEK
109 - 136 EUR
116 - 145 USD
Hammer price
1 600 SEK

Cylindrisk form med rak pip. Svarvat trähandtag med benknopp. Höjd 19,5 cm.

Lagningar, obetydliga bucklor.

Saleroom notice

Bucklorna är obetydliga.

Provenance

Bengt Janssons samling.