456
139971

KAFFEKANNA, tenn. Per Johan Mattsson, Mariestad 1835.

Cylindrisk form med rak pip. Svarvat trähandtag med benknopp. Höjd 19,5 cm.

Lagningar, obetydliga bucklor.

Droit de suite: No
Estimate:

1 200 - 1 500 SEK

113 - 141 EUR

108 - 135 USD

Hammer price:
1 600 SEK
Saleroom notice

Bucklorna är obetydliga.

Provenance

Bengt Janssons samling.