52
68863

MATTA. Rölakan. 334x258 cm. Signerad S.K.L.H. 1944. (Södra Kalmar Läns Hemslöjd). 1900-talets förra hälft.

4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
374 - 561 USD
Hammer price
4 000 SEK

Randmönstrad i gul- och gammalrosamelerat samt med geometriska figurer i omväxlande terrakotta och gult.

Some wear, stains. The ends have minor damages, several fringes are missing.