422
144591

A Gustavian mirror by J. Åkerblad.

15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 390 - 1 670 USD
Hammer price
21 000 SEK
For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med räfflad medaljong, rosor och krönande kärve. Nedtill lagergirland. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 135, bredd 51 cm.

One glass later, crest with damages and poss later parts, partly worm-eaten.