508
148755

A Swedish Empire mantel clock by C. A. Talén.

18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Hammer price
12 500 SEK

Förgylld och patinerad brons. Dekor av sfinxer, lejon- och vädursmaskaroner samt krönande duvpar. Vitemaljerad urtavla märkt "Talén. Stockholm". Längd 22, höjd 33 cm. Pendel medföljer.

Vattenimiterande glasstav samt klangskål saknas, emaljskador.