Theme auctions online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
519
174495

A Swiss Baroque table and a set of four chairs.

10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Hammer price
8 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Bord av valnöt och valnötsfaner samt svart stenskiva. I sargen låda. Svarvade ben. Bonade stolar med snidad dekor av akantusblad och kartuscher. Bordet 110x110, höjd 77 cm.

Worm-eaten. Damages, repairs, the knob of the drawer is missing.

Provenance

Etikett i låda med texten "Gåva. Detta gamla bord jämte tillhörande 4 stolar har i forna tider stått i ett stadshus i staden Aarau i kantonen Aargau och tillhört fideikommisset Hallwil samt använts såsom änkesäte med några rum reserverade för fideikommissinnehavaren. När huset såldes av min farmor på 1890-talet erhöll hitskickat till Sverige undertecknad några möbler, som hon skänker vidare till dotterdotter Regina af Geijerstam född Wachtmeister, som kanske kan ha användning för dem. Södertuna Gnesta den 1 jan 1951 Ebba von Eckermann".

More information

Ebba von Eckermann, född von Hallwyl, fick Södertuna slott av sin mormor Johanna Kempe 1891.