520
168169

A late Gustavian mirror by C. Hedberg.

10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
26 000 SEK

Förgylld och bronserad. Bandrosettkrön. Gouacher med dekor i form av sfinxer. Bladdekor. Med Stockholms hallstämpel 1801. Signerad "HEDBERG". Höjd 156, bredd 82 cm.

Minor damages to the ornamentation.