Vinröd botten med polykrom medaljong, amplar, hörnornament, blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett- och bladranka. Breda benvita sekundärbårder med palmettranka. Huvudbården med signatur i kartusch: Sherkate Makankan Birjand (Tillverkad av Mekankan firman i Birjand).
Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga malskador. Kortsidorna med trampveck.
Customer service
Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm