BOK, Västeråstryck 1665 + Strängnästryck 1659

Olaus Laurelius: Underwijszning om gudz församblingsregering och styrelse / uthi alla werldenestijdher / mäst aff G. och N. testamentzens böcker uthdragen.

[Västerås] 1665. [64] sid.

(Bunden med:)

Johannes Matthiæ Gothus: Form eller sätt, huru gudz-tiensten må förrättas på söndagar, högtijder, apostle- och helgedagar, allmenne böne- och fastedagar, åhrlige gångedagar, onssdagar och fredagar i wickan, och i dymblewickan, etc.

Strengnäs 1659. [40] sid.

Sammanbundna i ett fint senare halvmarokängband med marmorerade pärmpapper, för- & eftersättsblad [G. Hedberg]. Inlagan ställvis med enstaka småfläckar och någon snygg marginallagning. Medbundet på slutet 4 blad (signerade M1-[4]) ur en oidentifierad bok; de utgör enligt en inledande rubrik ”En kort relation om Westerås domkyrckios förbättring”. (Troligen de fyra sista bladen ur O. Laurelius: Gudz klagan öfwer then stora otacksamheeten […], Västerås 1662, Collijn, sp. 501.)

Olaus Laurelius (1585-1670) var biskop i Västerås, Johannes Matthiæ Gothus (1592-1670) var biskop i Strängnäs.

Wear.

Provenance

Säbylund, Närke.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.