PER DANIEL HOLM, Watercolour and pencil on paper.
24.1 x 34.1 cm, image 23 x 33.5 cm.
Not examined out of frame. Insignificant stains.
Konstnärshuset, Stockholm, Förteckning öfver Professor P D Holms efterlemnade arbeten. Studier i olja, akvarell och pennteckning, 7-17 november 1903, under IV. Skisser och studier i akvarell (utan ramar), nr. 241 ("Fjällvyer – Löfskog m.m. 4 blad”).
Holm genomförde sammanlagt tre fjällvandringar, samtliga under sommarhalvåret; 1860 besökte han Jämtland, 1861 Lappland och 1862 Norge. Den aktuella akvarellen är utförd en plein air under någon av dessa resor. Lapplandsresan företogs tillsammans med Carl Anton Petterson (1818-1863), inspektör över rikets navigationsskolor och ledamot av Krigsvetenskapsakademien. Resan avsåg att genom astronomiska observationer göra ort- och höjdbestämmelser som underlag för en stor ekonomisk karta. Dittills hade geografisk kunskap om Lapplands inland varit ytterst ofullständig och i många fall felaktiga. Holms akvareller utförda under resan återgavs i färglitografier i Pettersons på sin tid högt skattade arbete, "Lappland, dess natur och folk", 1861-64. Holm utförde även plein air studier i olja under resan, bl a "Saggatträsk Kvikkjokk", Holms mest kända målning (Nationalmuseum, Stockholm). Som Lapplandsmålare följde Holm impulserna från J. F. Höckert, som 1850 hade besökt Hornavan och Arvidsjaur, och F. von Dardel, som i Karl XV:s följe 1858 besökt Kvikkjokk.