100807

KLAFFBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Klaffbord, empire, 1800-talets första hälft.

Rektangulär skiva med två uppfällbara klaffar. Tvådelade sabelformade ben. Två lådor i front. Intarsiadekor av bl.a snäckor och meanderbård. Nyckelbrickor i ben. L 102(145 med uppfällda klaffar), B 72, H 75.

Slitage. Lagningar. Fanérskador. Nyckel saknas.

Droit de suite: No
Location:
Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.