A 100-piece creamware dinner and tea service from Gustafsberg, early 20th Century.
Tryckt blomsterdekor.
25 mattallrikar 24 cm
11 djupa tallrikar 24 cm
26 assietter 19,5 cm
17 assietter 16 cm
6 tekoppar med fat
Tekanna
Tillbringare 21,5 cm
2 såsskålar 25 cm
2 skålar 23 cm
Bricka 31 cm
Terrin med lock 29 cm
7 uppläggningsfat 23-38 cm
Krackelyr. Smärre slitage. Vissa missfärgningar. Tekannan med större nagg invändigt. Två uppläggningsfat med nagg.