MAT-, TE- & KAFFESERVISDELAR, 96 st, porslin, "Blå blom" Gustavsberg, Rörstrand, 1900-tal.

Varierande ålder och varierande slitage. Gustavsberg och Rörstrand.
4 flata tallrikar, diam 23 cm
11 djupa tallrikar, 24
12 förrättstallrikar, 21,5
18 djupa tallrikar, 21,5
16 assietter, 17,5
3 assietter, 15
5 uppläggningsfat, längd 24-38
3 ovala uppläggningsskålar, 25
såsskål
kaffakanna
2 sockerskålar, olika
2 gräddkannor, olika
6 tekoppar med fat
6+6 kaffekoppar med fat, varierande storlek, höjd ca 5-7.

Medföljer 10 kaffefat och 6 tefat.

Wear due to age and use.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Appraiser
+46 (0)767 66 16 46

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service