SPEGELLAMPETTER, ett par, gustaviansk typ, troligen delvis 1700-tal.

Rektangulära, bronserade och förgyllda med pärlstav och delat glas. Krönande bandrosett, avslutande svängd ljusarm i mässing flankerad av lagerkvistar. H 62.

Slitage, skador, lagningar. Troligen ursprungligen tavelramar, senare krön- och dekoravslut. Lösa delar.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.