A part earthenware 'chinoisoire' dinner service, 20th century (39 pc).

Kineserande dekor av blommande trädgård. Bestående av:
13 tallrikar, 25 cm (3 med skador).
8 djupa tallrikar, 25 cm (6 med skador).
6 (2+2+2) serveringsfat, längd 22-32 cm (1 med skador, 1 med sprickor,
3 större serveringsfat, längd 37-48 cm (1 med skador).
1 terrin med lock och fat, längd på fat 36 cm (terrin med stjärnspricka, smärre nagg).
1 skålfat, längd 27,5 cm.
1 serveringsskålfat, längd 30,5 cm.
1 skål, 23,5x23,5 cm.
1 terrin med lock, 23x23x cm (skador, nagg).
1 mindre terrin med lock, längd 19,5 cm.
3 fat, 17 cm (1 med skador, 1 med spricka).

Wear, loss of colour and decoration. More with cracks, chips and restorations. Crazings, discolorations.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.