1193806
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", matservis, 112 dlr, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
Hertha bengtsson, "blå eld", matservis, 112 dlr, rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
17 vita mattallrikar diam 23 cm
3 vita djupa tallrikar diam 20 cm
16 vita assietter 19,5 cm
2 vita assietter diam 15,5 cm
13 blåa tefat diam diam 17 cm
6 blåa askfat
1 blå sockerskål
1 blå senapsskål
1 blå kaffekanna
1 blå kanna
1 blå gräddkanna
12 blå uppläggningsfat i varierande stl
6 blå uppläggningsskålar i varierande stl
2 blå karotter varav den ena med lock
9 blå skålar diam ca 13,5 cm
3 vita uppläggningsfat i varierande stl
2 vita såssnipor

Bruksslitage, repor, krackeleringar, missfärgningar, smärre glasyrnagg.
4 mattallrikar med nagg.
1 djup tallrik med spricka.
1 djup tallrik med nagg.
1 assiett 19,5 med fotnagg.
7 tefat med nagg
1 tefat med tillverkningsdefekt baksida
Sockerskål med nagg på lockets undersida
Kaffekannans lock med nagg
1 blå uppläggningsfat med obetydligt nagg
2 blå uppläggningsfat med nagg
En karott med fotnagg
1 blå skål 13,5 med minimalt nagg
1 blå skål 13,5 med nagg
1 såssnipa med spricka

Droit de suite: No
Location:
Contact
Vera Lind
Vera Lind
Manager Valuation Desk, Malmö
+46 739 400 825

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
8 000
751
829
10 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (3 bids)
Nov 9 5:07 PM
8 000 SEK
Nov 2 8:36 PM
5 000 SEK
Nov 2 8:53 AM
3 500 SEK
All times are in CET