HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", matservis, 112 dlr, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
17 vita mattallrikar diam 23 cm
3 vita djupa tallrikar diam 20 cm
16 vita assietter 19,5 cm
2 vita assietter diam 15,5 cm
13 blåa tefat diam diam 17 cm
6 blåa askfat
1 blå sockerskål
1 blå senapsskål
1 blå kaffekanna
1 blå kanna
1 blå gräddkanna
12 blå uppläggningsfat i varierande stl
6 blå uppläggningsskålar i varierande stl
2 blå karotter varav den ena med lock
9 blå skålar diam ca 13,5 cm
3 vita uppläggningsfat i varierande stl
2 vita såssnipor

Bruksslitage, repor, krackeleringar, missfärgningar, smärre glasyrnagg.
4 mattallrikar med nagg.
1 djup tallrik med spricka.
1 djup tallrik med nagg.
1 assiett 19,5 med fotnagg.
7 tefat med nagg
1 tefat med tillverkningsdefekt baksida
Sockerskål med nagg på lockets undersida
Kaffekannans lock med nagg
1 blå uppläggningsfat med obetydligt nagg
2 blå uppläggningsfat med nagg
En karott med fotnagg
1 blå skål 13,5 med minimalt nagg
1 blå skål 13,5 med nagg
1 såssnipa med spricka

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.