Art Modern Swedish Art
1198577
Per-Åke Blidegård
(1929-1979)
Per-Åke blidegÅrd, photo, signed -65.

PER-ÅKE BLIDEGÅRD, photo, signed -65

Reindeers in snow. C 40 x 58 cm.

Not examined out of frame. Slightly time stained.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Per-Åke Blidegård var fotograf och filmare, och var tillsammas med Erik Forsgren TV-pionjärer när det gällde rapporteringen från Norrland. De gjorde redan på 1950-talets slut reportage från Västerbotten och Norrbotten. Redan innan TV-sändningarna hade täckning där. Först som freelance och sedan som anställda på Aktuellt. Blidegård gjorde också undersökande dokumentärfilm som bl a ’Renskötarna’ 1962-63 och ’Folket kring Grottorna’ 1966.

Contact
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Appraiser
+46 (0)767 81 06 13

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.