NILS & KAJSA STRINNING, a 'String' mahogany veneered shelf system, 1962.
Fanerat med mahogny. Gavlar av plastat stål.
Fyra gavlar höjd 215 cm, två st djup 19, 2 st djup 29 cm.
En gavel höjd 77, djup 28 cm.
En gavel höjd 52, djup 28 cm.
Skåp med skjutdörrar 78 x 45 x 57 cm.
Skåp med skjutdörrar 80 x 30 x 42 cm.
Skåp med skjutdörrar 80 x 30 x 32 cm.
Skåp med skjutdörrar av glas 78 x 20 x 42 cm.
Hyllplan/skrivbord med låda 117 x 58 cm.
Fem hyllplan 80 x 20 cm.
Två hyllplan 41 x 30 cm.
Två hyllplan 80 x 30 cm.
Hyllplan av plastat stål 80 x 35 cm.
Tre lådor 41 x 30 cm.
Stag 120 cm.
Lampa.
Vissa delar etikettmärkta String Made in Sweden.
Ej funktionstestad belysning. Slitage, repor, fläckar. Delvis blekt.
Originalkvitto medföljer.