Design Other
1207429

Stig Lindberg

(Sweden, 1916-1982)
Stig lindberg, two stoneware vases from gustavsberg studio, signed.

Stig Lindberg, two stoneware vases from Gustavsberg Studio, signed.

Height 20-21 cm.

The general impression is good.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Stig Lindberg var konsthantverkare, formgivare, keramiker och bildkonstnär. Han studerade för Wilhelm Kåge samt utlandet. Han var konstnärlig ledare vid Gustavsbergs porslinsfabrik 1949-1957 och 1972-1980. Han utnämndes till professor 1970 efter att ha varit huvudlärare vid Konstfack 1957-1970.
På 1940-talet blev Stig Lindberg stilbildande genom okonventionellt stengods, fantasifullt dekorerad fajans och surrealistiskt influerade chamottefigurer. Han formgav även bruksserviser i benporslin, som, Spisa Ribb, LB, 1945, Berså och den flamfasta Terma-serien, 1955.
Stig Lindberg samarbetade också med Lennart Hellsing och gjorde illustrationerna till Krakel Spektakel. Han har även ritat mönster för textilier i samarbete med textilformgivaren Astrid Sampe.
Offentlig Utsmyckning: Nacka sjukhus. Fontän i Centrumhuset vid Renmarkstorget i Umeå, men skänktes 1975 av fastighetsägaren Eric Modig till Umeå kommun för att placeras i Stadshusets trapphus. Kulturförvaltningen i Umeå anlitade Sven Wejsfelt, som assisterat Stig Lindberg vid konstverkets tillblivelse, för reparationsarbete.
Minnesutställning: i Dunkers Kulturhus 2007, med över 300 föremål, fotografier och filmer, dels från Nationalmuseums samlingar och Helsingborgs museers samlingar, dels unika föremål inlånade från andra muséer och privata samlare.
Representerad på ett 30-tal svenska museer, bland annat Nationalmuseum, Moderna Museet och Nordiska Museet i Stockholm och Röhsska museet i Göteborg. Internationellt på ett stort antal museer, bland dem Museum of Modern Art I New York, Victoria and Albert Museum I London, British Museum, Nasjonalmuseet I Oslo samt Cleveland och Philadelphia museum och Minneapolist Institute of Art I USA.

Contact
Anna Wessman
Anna Wessman
Appraiser
+46 (0)708 10 86 14

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
Hammer price
10 600
1 040
1 238
3 500 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (38 bids)
Jun 14 7:01 PM
10 600 SEK
Jun 14 7:01 PM
10 100 SEK
Jun 14 7:00 PM
9 900 SEK
Jun 14 7:00 PM
9 700 SEK
Jun 14 6:58 PM
9 500 SEK
All times are in CEST