Stig Lindberg, two stoneware vases from Gustavsberg Studio, signed.
Height 20-21 cm.
The general impression is good.
Stig Lindberg var konsthantverkare, formgivare, keramiker och bildkonstnär. Han studerade för Wilhelm Kåge samt utlandet. Han var konstnärlig ledare vid Gustavsbergs porslinsfabrik 1949-1957 och 1972-1980. Han utnämndes till professor 1970 efter att ha varit huvudlärare vid Konstfack 1957-1970.
På 1940-talet blev Stig Lindberg stilbildande genom okonventionellt stengods, fantasifullt dekorerad fajans och surrealistiskt influerade chamottefigurer. Han formgav även bruksserviser i benporslin, som, Spisa Ribb, LB, 1945, Berså och den flamfasta Terma-serien, 1955.
Stig Lindberg samarbetade också med Lennart Hellsing och gjorde illustrationerna till Krakel Spektakel. Han har även ritat mönster för textilier i samarbete med textilformgivaren Astrid Sampe.
Offentlig Utsmyckning: Nacka sjukhus. Fontän i Centrumhuset vid Renmarkstorget i Umeå, men skänktes 1975 av fastighetsägaren Eric Modig till Umeå kommun för att placeras i Stadshusets trapphus. Kulturförvaltningen i Umeå anlitade Sven Wejsfelt, som assisterat Stig Lindberg vid konstverkets tillblivelse, för reparationsarbete.
Minnesutställning: i Dunkers Kulturhus 2007, med över 300 föremål, fotografier och filmer, dels från Nationalmuseums samlingar och Helsingborgs museers samlingar, dels unika föremål inlånade från andra muséer och privata samlare.
Representerad på ett 30-tal svenska museer, bland annat Nationalmuseum, Moderna Museet och Nordiska Museet i Stockholm och Röhsska museet i Göteborg. Internationellt på ett stort antal museer, bland dem Museum of Modern Art I New York, Victoria and Albert Museum I London, British Museum, Nasjonalmuseet I Oslo samt Cleveland och Philadelphia museum och Minneapolist Institute of Art I USA.
During the 1950s and 1960s, Stig Lindberg created many of his most sought-after stoneware objects, decorative vases, bowls, and dishes with pressed or carved decoration, and popular ceramic series such as Pungo, Domino, Terma, Karneval, were introduced. A few years later, he became artistic director after Wilhelm Kåge. Stig Lindberg designed popular tableware, several of which are still manufactured today, such as Adam, Eva, Berså, Spisa Ribb (now called Ribb), Prunus, and Aster. During his career, Lindberg worked as an industrial designer, book illustrator, textile and glass designer.
Read more