Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

An English dinner table. Around year 1800.

Total length 276,5, width 126,5, height 74 cm. (Length 62X2, +58+47+47,5 cm)

Hela ytan torr och något blekt.
fanerskador och slitage (inget ovanligt)
Benen med slagmärken och slitage.
ifylld torkspricka på en halvrundel
den andra halvrundeln med torkspricka
Faner naggar i kanten.
stabilt och fullt användbart.

Lös iläggskiva något skev.
lös skiva med torkspricka.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service