Art Sculpture
1236192
SKULPTUR, samtida, kopia efter Johann Gottfried Schadow
Skulptur, samtida, kopia efter johann gottfried schadow.

Föreställande Fredrik II (den Store), gjuten och patinerad aluminium, höjd ca 52 cm

Wear commensurate with age and use.

Droit de suite: No
Location:
Provenance

Kopia efter förlaga som stått på Skärfva Herrgård. Tidigare ägare Fredrik Henrik af Chapman(1721-1808) var en stor beundrare av den preussiske kungen.

Contact
Ellinor Bylander
Ellinor Bylander
Appraiser

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.