1265714
Golvur, Västerbotten, daterat 1772.
Golvur, västerbotten, daterat 1772.

Golvur med målad dekor av bland annat träimitation och blommor. Nederdel med texten: "Åhr 1772 Johan Johanson i Warutresk Scellefå". Urtavla av mässing och tenn med romerska siffror. Bredd 40 cm, djup 24, höjd ca 240 cm.

Skador och slitage, sprickor, hål och avslag. Renoverat och kompletterat samt med lagningar, delvis senare målning. Färgbortfall. Fläckar. Ej funktionstestat. Krön och lod saknas. Nyckel saknas.

Droit de suite: No
Location:
Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.