Klingan märkt G.E Svalling & Co Mölntorp. 8 R 2 S N 56. Fäste i mässing. Balja i stål. Längd ca 110cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Nagg på klingan. Slitage på kaveln.