Dekor av borstnejlika i grisaille, bård i järnrött, och guld.
18 tallrikar, diameter 23 cm (samtliga med nagg, en med spricka)
3 djupa tallrikar, diameter 23 cm, (samtliga med nagg)
djup tallrig, diameter 20, (spricka och lagning)
skålfat, diameter 28,5 cm (kantnagg)
stekfat, längd 37,5 cm
terrin med lock, längd 36 cm (locket med omfattande lagning)
extra lock, längd 28 cm (passar ej terrin)
Chips, repairs and surface wear.