Arthur Sjögren

(Sweden, 1874-1951)
Arthur Sjögren
(Sweden, 1874-1951)

Arthur Sjögren, ink and watercolour, signed.

The Madonna and The Child. I. 21 x 8 cm. Period frame.

Not examined out of the frame, minor damages.

More information

Akvarellen, sannolikt utförd 1891, är ett av de tidigaste kända exemplen på jugendstilen i Sverige. Samma år utförde Sjögren ett porträtt av Allan Österlind (Nationalmuseum NMH 2/1962). Under 1890-talet bidrog Sjögren med vinjetter till tidskriften "Ord & Bild", vilka räknas som några av de tidigaste exemplen på jugendstilen i Sverige. Akvarellen visar inflytande från Pont-Aven skolan och Cloisonism (av franska cloison, "skiljevägg"), vilken kännetecknas av platta färgytor avgränsade av tjocka konturer. Stilen utvecklades av de franska symbolisterna under 1880-talet under inflytande av japansk träsnittskonst och medeltida kyrkfönster. Èmile Bernard och Paul Gauguin car portalfigurer i denna rörelse.

Sjögren var som ung provanställd ritare på Isac Gustaf Clasons och Kasper Salins arkitektbyrå 1890-1893 och studerade därefter en kortare tid vid Konstnärsförbundets målarskola 1893, där han studerade japanska färgträsnitt tillsammans med Ivan Aguéli.

Under andra hälften av 1890-talet utförde Sjögren illustrationer och omslag till en rad författares verk. Sjögrens mest framträdande författarbekantskap var August Strindberg. Deras samarbete tog sin början med bokverket "Sveriges natur" (1901) samt scendekorationerna till pjäsen ”Svanevit" samma år. Sjögren stod för omslag, illustrationer och grafisk formgivning till de flesta av Strindbergs under 1900-talet.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Contact
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service