No connection to server
Furniture Other
1311474

A brandy casket, 19th ct.

A brandy casket, 19th ct.
A brandy casket, 19th ct.
A brandy casket, 19th ct.
A brandy casket, 19th ct.

Veneered with mahogany. Inside with five glass bottles. Length 32, width 21, height 26 cm. Key included.

Damages, glass bottles with damages.

Droit de suite: No
Location:
Provenance

The Collection of Wivica Ankarcrona Borell.

Bukowskis har fått förtroendet att sälja delar av samlingarna av konst och antikviteter efter Wivica Ankarcrona Borell (1935-2019).

Grunden till samlingarna lades av konteramiralen Sten Ankarcrona (1861-1936) som under tjänstgöring som officer i franska flottan 1885-89 fick upp ögonen för asiatisk konst, framförallt japansk. Samlingarna utökades sedan under senare resor framförallt på 20-talet.

Från 1911 installerade sig familjen i en herrgårdsliknande etagevåning vid Sturegatan i Stockholm. Det eleganta hemmet dokumenterades i tidskriften Svenska Hem i Ord och Bild, 1928 där också sommarhuset med japanska trädgårdar och ett komplett japanskt hus skapats. Reportaget ger en inblick från samlandets guldålder och på det omfång den med tiden så berömda japanska samlingen hade. Gästboken över besökare innehåller såväl kung Gustaf VI Adolf som Japans kronprins (senare kejsare) Akihito.

Sonen advokat Sten S:son Ankarcrona (1904-1981) fortsatte samlandet, bland annat svenskt 1700-tal som väl kompletterade gamla arv där namn som Bergenstråhle, Bohnstedt, Cassel, Mörner och Lybecker förekommer.

Wivica, gift med livmedikus Ulf Borell, förde traditionen vidare. Hon var en trogen besökare på auktioner och museer samt en operahabitué som sällan missade en uppsättning. Hon gjorde sig sitt hem högst upp i huset där biblioteket än gång låg.
I den eleganta våningen samsades arvegods med nytillskott i en trivsam blandning vilket skapade levande hem, där ett antal av föremålen står att känna igen från reportaget 1928.

Purchasing info
Contact
Alexandra Xu
Stockholm
Alexandra Xu
Appraiser
+46 (0)707 15 77 12

Customer service
Please contact Customer Support for inquiries regarding transport, payment and other questions.

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm
+46 8-614 08 00

Finland
Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm
+358-9-668 91 10

Customer Service
Auction closed
Hammer price
3 700
S
E
K
364
E
U
R
440
USD
Estimate
3 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (13 bids)
9
A
May 8 7:06 PM
3 700 SEK
10
May 8 7:06 PM
3 500 SEK
9
A
May 8 7:06 PM
3 200 SEK
10
May 8 7:06 PM
3 000 SEK
9
May 8 7:00 PM
2 400 SEK
All times are in CEST