”Garfsboda i Uppland". I. 26 x 38 cm.
Not examined out of the frame, spots.
Garpeboda i Västra Ryd socken, iUppland har ibland förväxlats med Tång på äldre kartor, beläget någon kilometer västerut. Området, gammal vikingabygd, var uppodlat och bebott i modern tid redan under 1600-talet. 1860 upptäcktes i området en runsten och 1986 hittades en skafthålsyxa daterad till c:a 1000 f.Kr. Inget annat verk av Fredrik Soulander är känt och personuppgifter saknas. Utförandet av akvarellen anknyter till verk av Johan Fredrik Martin (1755-1816) och möjligtvis kan han studerat under honom.