Gustaf Rydberg

(Sweden, 1835-1933)
Gustaf Rydberg
(Sweden, 1835-1933)

Gustaf Rydberg, oil on canvas, certified verso.

37 x 54 cm.

Retoushes.

Provenance

Troligtvis gåva av konstnären till sin bror;
Direktör Christian Gustaf Rydberg (†1956), konstnärens brorson.

More information

Motivet är hämtat från centrala Skåne. Sjön som ses i fonden är Ringsjön.

Gustaf Rydberg är en av Sveriges första plein-air målare. Han målade framför allt Skånes natur. Hans måleri har större släktskap med dansk landskapskonst än fransk. I detta skiljer han sig från andra svenska landskapsmålare under andra hälften av 1800-talet vilka hämtade sina influenser från Frankrike. Rydbergs oljeskisser präglas av en ton av realism, samtidigt som de har en lyrisk kvalité. Eftersom de fungerade som som underlag för större kompositioner och inte var avsedda att säljas som självständiga konstverk, är de sällan signerade. De flesta av Rydbergs oljeskisser kom att behållas inom hans släkt. Ett flertal finns idag i museala samlingar.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service