A cigar box in steel, Emil Olsson Eskilstuna, Sweden.
Stålarbete. Delvis etsad, förgylld, blånerad samt dekor av emaljfärg. Dekor med fornnordisk ornamentik samt dansande par iklädda folkdräkt i ett landskap. Invändigt klädd i cederträ. Signerad på sidan av locket. Längd 21.5, bredd 14,5, höjd 8,5 cm.
Minor wear. Minor colour losses.