Bibliofilupplagor med originalgrafik, som regel signerad (14 vol)

14 bibliofilupplagor, ibland med särskild inbindning, numrerade samt med grafiska originalblad, som regel löst bifogade.

Omfattar:

Lars Jonsson, Ön (1983), 65/200 + 1 sign. färglito.

Per Bjurström, Carl Fredrik Reuterswärd (1984), 46/100 + 1 sign. färglito.

Yngve Kernell, All världens väg (1977), 78/99 + 2 sign. etsningar.

Carl-Emil Englund, Vid nattens tröskel (1983), 85/300 + 1 sign. färglito av Gunnar Brusewitz.

Per Anders Fogelström & Stig Claesson, En bok om Stockholm (1978), 17/300 + 1 sign. färglito av Slas.

Anna-Lena & Christer Nyström, Sven X-et Erixsons grafik (1976), 224/300 + 1 signerad färglito av Axel Olson + 1 signerad färglito av Sverre Erixson.

Einar Norelius, Grafik. Oeuvresammanställning (1984), 69/300 + 1 sign. etsning.

Einar Norelius, Så blev det (1982), 60/300 + 2 sign. etsningar.

Erling Johansson, En grafikers år, B-9/100 + 1 signerad etsning.

Pelle Gedda kappseglar och Gösta Werner målar (1986), 166/175 + 1 sign. färglito.

Bo Peterson, Waldemar Sjölander (1980), 124/175 + 1 sign. litografi.

Pieyre de Mandiargues, Chagall (1976), 1204/2000 + 1 osign. färglitografi.

Miró & Artigas keramik (1974), med 1 (av 2) litografier sign. i plåten.

Gunnar Brusewitz: Lång vår (1977), nr ”18 Nord” (av sammanlagt 700 ex.). Bok + inramad signerad färglitografi, det hela samlat i förvaringskartong.

.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.