Per Daniel Holm

(Sweden, 1835-1903)
Per Daniel Holm
(Sweden, 1835-1903)

Per Daniel Holm, oil on papaer-panel, signed PH.

20.5 x 32 cm.

Minor damages in the margins.

Provenance

Ram tillverkad av "AUGUST BERGIN & CO / Stockholm 1 / Fabrik för speglar och tafvelramar”

More information

Målad ”plein air”. Troligtvis utförd i början av 1860-talet under någon av Holms fotvandringar under sommarmånaderna i Värmland, Dalarna och Norge. De flesta av Holms skisser i olja och akvarell ställdes efter hans död ut i Konstnärshuset, Stockholm, "Förteckning öfver Professor P. D. Holms efterlemnade arbeten. Studier och skisser i olja, akvarell och pennteckning", 7-14 november 1903.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service