No connection to server
Contact
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Create accountCreate account
1412518
Axel Sjöberg(Sweden, 1866-1950)
Axel Sjöberg, oil on canvas laid on panel, signed
Auction ended
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation. Contact

Axel Sjöberg, oil on canvas laid on panel, signed

”Kvällsstämning”. 33 x 44,5 cm.

Good condition

More information

Konstnärskollegorna Axel Sjöberg och Helmer Osslund var inte enbart årsbarn, födda på hösten 1866. De var båda två hänförda och lyriska över den natur de mötte under sina respektive målarresor. Där blev vyerna större och mäktigare. Såväl människor som djur lyser med sin frånvaro i konstnärernas tolkningar av gripande vyer, med ljussken, hav och brinnande solnedgångar.

"Axel Sjöberg slog igenom i en brytningstid, mitt emellan nationalromantiken och modernismen. Just detta poängterar curatorn Olle Granath, tidigare chef för Nationalmuseum, i katalogen till den nyöppnade utställningen på Sven-Harrys. Men till skillnad från sina alltmer konservativa kollegor (Bruno Liljefors, Anders Zorn, red. anm.) så demonstrerar utställningen att Axel Sjöberg öppnade åtminstone ena ögat för det nya.

En gråmulen vinterdag är det härligt att bada i Sjöbergs färgsprakande landskap, särskilt de oljemålningar där han vågar ta ut svängarna.
Som när Sjöberg skildrar sjöfågel i glödande aftonljus och notdragning mot en brinnande solnedgång. Eller fångar dramatiska molnformationer och monumentala vyer i fjällvärlden, med viss inspiration från Matisseeleven Leander Engström. På utställningen finns ett par sådana exempel, varav den bästa från Stora Sjöfallet hänger högt upp på väggen i första rummet – så att det skummande vattenfallet sköljer rakt ner över publiken!”
Ur recension i DN Kultur, 12/1 2017

Axel Sjöberg är representerad vid bland annat Nationalmuseum och Thielska Galleriet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum och Statens Museum for Kunst, Köpenhamn. Thielska Galleriets grundare Ernest Thiel (1859-1947) tillhörde de som tidigt uppskattade och köpte målningar av Axel Sjöberg.

Sven-Harrys konstmuseum i Stockholm visade en retrospektiv utställning med Axel Sjöbergs verk, den 10 dec 2016-12 februari 2017.

Purchasing info

Others have also viewed

Berthold Adolfsson, "Höstdag#.
1720750
Berthold Adolfsson
"Höstdag#.
No bids
5d 16h
Estimate
4 000 SEK
Gudrun Kellerman, "Livsväv".
1720248
Gudrun Kellerman
"Livsväv".
No bids
5d 15h
Estimate
2 000 SEK
Torsten Jurell, Still life.
1720707
Torsten Jurell
Still life.
No bids
5d 16h
Estimate
2 500 SEK
Knut Irwe, Abstract composition.
1721399
Knut Irwe
Abstract composition.
No bids
2d 17h
Estimate
4 000 SEK
Hugo Zuhr, Landscape Skåne.
1688846
Hugo Zuhr
Landscape Skåne.
No bids
4d 14h
Estimate
4 000 SEK
Catharina Günther-Rådström, untitled.
1714133
Catharina Günther-Rådström
Untitled.
No bids
3d 11h
Estimate
3 000 SEK
Hugo Zuhr, "Ådalsliden".
1713543
Hugo Zuhr
"Ådalsliden".
No bids
2d 16h
Estimate
2 500 SEK
Lennart Jirlow, Flanörs, Paris.
1718937
Lennart Jirlow
Flanörs, Paris.
No bids
1d 17h
Estimate
4 000 SEK