Folk art
18041
PSALMODIKON, allmoge, sydsverige, 1800-tal.
Psalmodikon, allmoge, sydsverige, 1800-tal.

Avlång. Svartmålat trä med målad och kontursågad skala. L 116.

Skador och sprickor. Strängar och bakstycke saknas.

Droit de suite: No
Location:
Related content

Ett psalmodikon är ett musikinstrument av en långsmal resonanslåda med en sträng spänd över en greppbräda mellan ett stall och en snäcka. Vid spelning läggs instrumentet på ett bord, och toner frambringas genom att man knäpper på strängen eller spelar på den med en stråke. Mest känt är nog prästen Johan Dillners (1785-1862) psalmodikon från som användes i en del av Sveriges fattigaste församlingar i stället för orgel. Instrumentet var även populärt vid husandakter och bland kringresande predikanter.
Det finns inte någon bestämd standard för hur ett psalmodikon ska se ut.

What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
500 SEK
The auction is closed.