BÖCKER, 29 st, zoologi och jakt, Sverige, USA och Norge, 1841-1935

Bl a "Afhandling om bästa sättet att fånga skogsfågel med snaror", P Stenberg, 1841. "Anteckningar från ett tjuguårigt vistande i Skandinavien", L Lloyd, Albert Bonniers förlag, 1855. "Handbok för jägare och jaktvänner", Hahr, Norstedt & Söner, 1866. "Skandinavisk oologi", Carl Agardh Westerlund, Albert Bonniers förlag, 1867. "Album för jägare och jagtvänner", med färglitografiska illustrationer, 1869. Olika band.

Skador. Ej genomgångna.

Provenance

2 st med Albert Engströms signatur.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed
 Hide
 Show more

Important Spring Sale 657

1028. A pair of Chinese glass and metal lanterns, second half of the 20th century.
2 500 - 3 000 SEK
Current bid:
- SEK