19001
STOP, tenn, Gustaf Frederic Wigholm, Eskilstuna 1849.
Stop, tenn, gustaf frederic wigholm, eskilstuna 1849

Konande form med svängt handtag, graverad blomsterdekor och infälld avgjutning av Oscar I:s profil i locket. H 20.

Slitage och smärre bucklor.

Droit de suite: No
Location:
Related content

Född 1779 och gick i lära hos Broberg i Eskilstuna samt hos Krietz i Stockholm. Verksam 1804-1849. Wigholms produkter är trots en större produktion inte så vanliga på marknaden.
Ovan beskrivna stop har det för mästaren så typiska fiskbensmönstret på stoplockets bandgrepp.
Wigholm avled 1856 och även sönerna blev tenngjutare men i Gävle resp Arboga.

What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
900 SEK
The auction is closed.