Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

KUNGLIGT TOILETTEBORD, senempire, kungliga ägarmärkningar á tergo, 1800-talets mitt.

Fanér av bla mahogny, inläggningar av ben samt försilvrad metall, konturerad skiva, uppsats med två lådor, ståndare med spegel, uppsvängd kröndekor. Tre lådor i sargen, centralben i nyrokoko med fyrdelad fot. L 103, b 49, h 156. Kunglig ägarmärkning för Hertig Oskar Fredrik av Östergötland (Oscar II), Konung Oscar II, Konung Gustav V, Kronprinsparet Gustaf Adolf och Louise, Konung Gustaf VI Adolf.

Slitage, sprickor, fläckar, fanérskador, skadad kröndekor. Troligen senare centralben med fot.

Provenance

Skattmansö herrgård.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed