MATSERVIS, 80 delar, flintgods, "Sture", Rörstrand, 1892-1920.

Renässansmönster med vapensköldar. 18 mattallrikar, 25 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 16 assietter, 3 större uppläggningsfat, 3 skålfat på fot, 2 mindre uppläggningsfat, tillbringare, såsskål. Insatsen till fiskfat medföljer.

Skador, nagg, missfärgningar. Någon del med spricka.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.