BADKARSSOFFA, gustaviansk, 1700-tal.

Förgylld och bronserad. Sargen med dekor av sköldar. Ryggen krönt av urna och girlanger. L ca 180.

Renoverad. Omarbetad. Senare dekor.

Provenance

Länsresidenset i Karlskrona, Landshövding Sven Hagströmer, adliga ätten Hagströmer nr 2230.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed