ZUHR, HUGO, olja på duk, sign. Prov; Olof Sager.
Modellstudie. 64 x 50.
De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.