Rotfanér, kvadratiskt med mässingsbeslag bla i form av palmetter och bevingade genier. Fem lådor, raka nedåt svagt avsmalnande ben avslutade av lejontassar. Skinnklädd skiva. L 165, b 80, h 78.
Smärre slitage och fanérlagningar. Nyckel saknas.