MATSERVIS, 154 delar. Porslin, rokokostil, Bavaria.

Handmålad blomsterdekor. 24 mattallrikar, 24 assietter, 18 djupa tallrikar, 18 små assietter, 2 tredelade fat, 2 gallerskålar, 7 skålar, 7 uppläggningsfat, terrin med lock, skål med lock, 2 såsbåtar, 2 koppar med lock, 4 askfat, 2 olika skedar, 6 koppar, 10 moccakoppar med fat, 12 små assietter och 12 cremekoppar med fat. 7 kaffekoppar utan fat medföljer. Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna, KPM medföljer. Terrin med lock samt 2 hänkelskålar medföljer.

Enstaka nagg. En moccakopp lagad. Ursprungligt Bavariamärke övermålat och ersatt med Dresdenliknande märke. De medföljande delarna med nagg och lagningar.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?