MATSERVIS, 116 delar, ironstone, "Parisienne", Rörstrand, tillverkad åren 1866-1879.

Polykromt floralt mönster. 39 mattallrikar, 16 djupa tallrikar, 24 förrättsassietter, 16 mindre assietter, 3 salladiärer, fiskfat med sil, runt uppläggningsfat, 6 olika ovala uppläggningsfat, karott, karott med lock, 2 karotter på fot med lock, tillbringare, 2 skålfat, 2 såsskålar med lock och fat, soppterrin med lock och fat.

Slitage, krackelyrer, missfärgningar, nagg, några delar med sprickor resp lagning.

Auction closed
4 600 SEK
The auction is closed.
 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

180. Josef Frank, a four-piece pewter tea set and a plate, model "A2330", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946 (plate 1929).
4 000 - 6 000 SEK
Current bid:
- SEK