Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

BORD, senbarock, Holland 1700-talets mitt.

Fanerat med rika inläggningar i sk bloemenmarqueteri med blommor och fåglar. Konturerad skiva med sargkant, låda i sargen med utanpåliggande botten, blindträ av ek. Fyra svängda ben med avslut av sk claw and balls. L 80, b 56, h 77.

Efterdekorerad. Slitage, sprickor, fanérskador med bla buktande fanér, lagningar. Har tidigare haft lås i lådan som nu ersatt med lådknopp av mässing.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed