SKÅP, jugend, tillskrivet Ernst Lundström, 1900-talets början.

Brunmålat. Dörr samt sidor med infällda fält av gyllenläder med motiv av den flygande holländaren samt fladdermöss. Fyra svängda ben. L 76, B 53, H 170.

Senare handtag. Senare bemålning. Gyllenlädret med skador och repor. Nyckel saknas.

More information

Jmfr med skåp med snarlik gyllenläderdekor sålt på Bukowskis Klassiska vårauktion 2010, auktion nummer 556, katalognummer 892.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed