STOLAR, ett par, "Sidechair", design Harry Bertoia, 1960-tal.

Svartlackerade, metallstomme i rutnätsform. Modellen formgiven år 1952.

Slitage. Färgbortfall. Anlöpningar. En med enstaka stänger på sits av vid fäste. En med enstaka stänger av vid fäste samt med mindre lagning.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed