DOCKSKÅP MED MÖBLER, 1800-tal.

Delvis bemålat i grönt, tak i grått. Två våningar med vind samt källare. Glasförsett dörrpar. Krön med dekor av patellage, skuren dekor runt fönster, skorsten. Originalmöbler i form av soffgrupp, spegel med konsolbord, säng, stolar, husgeråd mm. Elektrifierat. L 82, b 51, h 161.

Skador på dekoren, lösa delar samt delar saknas. Nötskador, samt färgbortfall. Kompletterade delar på nedre vänstra luckan. Fogsprickor. Generella skador och slitage. Möblemanget med slitage och sakdor, ej genomgångna. Ej funktionstestad.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed
 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

102. Rut Bryk, a stoneware relief/dish, Finland ca 1960.
10 000 - 12 000 SEK
Current bid:
- SEK