Med stenskiva, avfasade hörn på front, två lådor och nedfällbar skiva, lådinredning, rotfanerinläggningar, beslag i metall i form av löpande hund, mässingsskodda fötter. Skrivskiva med intarsia lagerbladsfestonger och medaljong med musicerande putto. L 96,5 B 50 H 126. Nyckel finns.
Slitage. Stöt- och skrapmärken. Krackelyr i lack. Lock till nyckelhål medföljer löst. Flera lådor i inredning med sättning.
Enligt uppgift IKEA.